Môj príbeh

Mojou vášňou a zároveň prácou je účtovníctvo, a vďaka tomu pomáham malým podnikateľom zvládnuť svoje účtovníctvo bez stresu.

Venujem sa účtovníctvu malých podnikateľov a živnostníkov.

Venujem sa ekonomickému poradenstvu a účtovníctvu pre malé firmy a živnostníkov. Radím im predovšetkým v ich začiatkoch. Vysvetľujem im ich základné povinnosti,  ako správne podnikať, ako si založiť živnosť či správne vystaviť faktúry, čo, kam a kedy zaplatiť či prihlásiť. A snažím sa pomôcť s tým ako toto všetko zvládnuť bez stresu a naháňania. Samozrejme s úsmevom na tvári.

Pomáham im aj s ich účtovníctvom a daňovým priznaním. Po rokoch skúseností a praxe už viem, ako na to, aké údaje patria do jednotlivých políčok, ako to stihnúť pekne v termíne.

Ale nie vždy mi to bolo takto jasné. Cesta k dnešnému dňu bola trošku kľukatá.

Už od malička ma bavili čísla. Matika patrila medzi moje obľúbené predmety, bolo to niečo, čo mi išlo ľahko a jednoducho, a hlavne bez učenia. Akurát som nerozumela tomu, že prečo tomu tí ostatní nechápu. A tak som všetkým vysvetľovala, doučovala.

Na strednej škole to ďalej pokračovalo, tentokrát to ale bolo pri mojom obľúbenom predmete číslo dva, účtovníctve. Aj keď škola bola trochu mimo (strojnícka priemyslovka), môj odbor bol našťastie ekonomický, stretla som sa s účtovníctvom, jeho logikou, ktorá sa mi zdala úplne úžasná. MD, D, pasíva, aktíva, plusy, mínusy... a v závere to všetko pekne sedí. Ešte si to viem aj odkontrolovať.

Vtedy som si povedala, áno, tak toto by som mohla robiť.

Po strednej nasledovala ekonomická univerzita. Päť rokov nezmyselných teórií, ktoré ma na život nepripravili. To, čo ma však na tú prax pripravilo, bola práca v účto-auditorskej firme, kde som sa toho naučila viac ako dosť. Našťastie to bolo ešte popri tej vysokej.

Po vysokej škole som sa teda zamestnala v jednej veľkej spoločnosti, ako inak na účtovnom oddelení. Alebo skôr táto práca si našla mňa, keďže pôvodne som tam bola na pohovore na oddelenie auditu a toto mi bolo ponúknuté.

Po pár rokoch práce zase zahrala náhoda. Nezávisle od seba som dostala dve ponuky na účtovníctvo. Keďže to bolo v čase, keď som si brala hypotéku, peniaze naviac sa mi hodili, tak som sa rozhodla, že ponuky prijmem.

Čakalo ma rozhodovanie, akú právnu formu si vybrať. Po zvážení jednotlivých možností, som sa rozhodla, že si založím vlastnú živnosť.

Napriek tomu, že podvojné účtovníctvo som ovládala, musela som sa trochu popasovať so svojou živnosťou. Všetko som si musela naštudovala, aby som sa zorientovala. Začala som čítať rôzne články na internete, no veľakrát som našla protichodné informácie. Tie správne odpovede som musela nakoniec vždy hľadať v zákonoch.

Takže som mala čo to naštudované, ale prišlo obdobie daňových priznaní. Tie pre klientov som mala ľahko. Horšie to bolo s tými mojimi povinnosťami a mojím účtovníctvom. Tie povinnosti právnickych osôb som ovládala omnoho lepšie ako tie vlastné, živnostnícke.

Prvý rok som z toho veru mala veľkú hlavu. A svoje prvé daňové priznanie som odovzdávala 30.3. 🙂 V termíne som to stihla, aj keď mi to dalo na začiatok celkom zabrať.

Pár rokov som takto fungovala, potom som sa vydala, otehotnela a nastúpila na materskú. V zamestnaní som dostala dovolenku, so živnosťou som pokračovala.

Počas materskej som dosť veľa času trávila pri mojom synčekovi, ktorý  vyžadoval moju prítomnosť, aj keď spal. A tak som bola pri ňom ležala. Aby mi ten čas rýchlejšie prešiel, svoj internet v mobile som využívala naplno. Začala som sa vzdelávať. Čítala som články, zákony, diskusie, fóra...no proste všetko. Postupne som zistila, ktoré informácie sú dôveryhodné a ktorým sa treba oblúkom vyhnúť.

V rovnakom čase som sa dostala do kontaktu s viacerými začínajúcimi živnostníkmi, ktorí prechádzali tým čím ja pred štyrmi rokmi. A potrebovali poradiť. Nevedeli, ako začať, čo si vybrať pre svoje podnikanie, aké majú povinnosti. Tieto otázky boli u všetkých rovnaké, rovnako aj odpovede na ne. Tie najčastejšie som sa preto rozhodla zozbierať a môžete ich nájsť v mojom e-booku. Nájdete tu odpovede ako sa pri svojom malom podnikaní odraziť.

Častokrát som narazila aj na to, že tie zárobky neboli vysoké alebo to bol len bočný príjem popri zamestnaní či materskej. Peniažky na zaplatenie účtovníka neboli. A často krát tam bola snaha urobiť si všetko vo vlastnej réžii. Veď na internete nájde človek všetko. Bohužiaľ často krát je to nesprávne.

Tejto problematike som sa preto venujem aj ďalej, zbieram potrebné informácie, radím. A chcem ich ponúknuť v ucelenej podobe. Všetko nájdete v mojom e-booku Živnosť od A po Zet, ktorý pripravujem.

Radím a vysvetľujem:

  • ako si založiť živnosť
  • čo aké úrady sa treba prihlásiť
  • čo treba platiť
  • aké odvody a dane ich čakajú
  • aké majú povinnosti a termíny
  • ako si viesť evidenciu
  • ako vypracovať daňové priznanie
  • a samozrejme, ako to zvládnuť s úsmevom na tvári:)

Pekne krok po kroku si prejdeme jednotlivé povinnosti živnostníka od založenia až po odoslanie daňového priznania. Nájdete tu aj množstvo overených trikov a tipov. Nemusíte už hľadať po rôznych internetových stránkach. Všetko je spísané prehľadne a na jednom mieste.

Verím, že môžem pomôcť aj Vám rozbehnúť svoj biznis, dať do poriadku Vaše účtovníctvo, navigovať Vás.

Ak by ste sa chceli niečo spýtať či nadviazať spoluprácu, tak ma kontaktujte na stanislava@mamzivnost.sk.

 Stanka