Je lepšia živnosť alebo „sro-čka“? Toto je asi najčastejšia otázka začínajúceho podnikateľa. Na začiatku samozrejme vždy stojí nápad, ale hneď potom sa rozhoduje, akú formu si zvoliť pre svoje podnikanie.

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá a ani jednoznačná. To čo je práve vhodné pre Vás a Vaše podnikanie nemusí byť vhodné pre niekoho iného. To čo je vhodné práve pre Vás, závisí od množstva faktorov.

Na základe svoje praxe som vybrala tie, ktoré jednoznačne hovoria za živnosť.

Založenie živnosti

Založenie živnosti je omnoho jednoduchšie a lacnejšie. Stačí jedna návšteva na Živnostenskom úrade  a všetko máte vybavené za pár minút. Cena za založenie voľnej živnosti je 5 €, pri remeselných a viazaných živnostiach je poplatok 15 €.

Tiež môžete využiť možnosť založenia živnosti online cez portál www.slovensko.sk. Ušetríte v tomto prípade na poplatkoch. Pri voľnej živnosti je založenie bez poplatku, pri remeselných a viazaných živnostiach je poplatok znížený na polovicu, teda 7,5 €.

Základné imanie

Nie je potrebné žiadne základné imanie.

Daňová povinnosť

Príjmy a výdavky vstupujú do daňového priznania v tom roku, kedy skutočne dôjde k ich realizácii. Nemôže sa teda stať, že by ste museli odviesť daň z pohľadávky, ktorá nie je uhradená.

Výdavky

Existuje tu možnosť uplatniť paušálne výdavky do výšky 60% z príjmov, maximálne 20 000 € za rok. V prípade, ak poskytujete služby, je veľmi malá pravdepodobnosť, že by ste v takejto výške mali aj reálne výdavky. Vždy si však môžete viesť aj evidenciu skutočných výdavkov a vybrať si možnosť, ktorá je pre Vás výhodnejšia.

 Účtovníctvo

V prípade živnosti je na výber viacero možností. Môžete viesť daňovú evidenciu, jednoduché účtovníctvo ale aj podvojné účtovníctvo.

Ak si zvolíte daňovú evidenciu, svoje účtovníctvo zvládnete aj sami. Návod, ako na to nájdete v mojom ebooku.

Administratíva

Je tu len veľmi málo administratívy, ktorú si zvládnete spraviť vo vlastnej réžii.

Odvody

Od začiatku podnikania platíte iba minimálne odvody do zdravotnej poisťovne. Ak si založíte živnosť popri štúdiu, práci či materskej dovolenke odpadá Vám aj táto povinnosť, môžete si zvoliť nulové preddavky. Zdravotné poistenie však doplatíte pri ročnom zúčtovaní na základe zisku z Vášho podnikania.

Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne vzniká až po 1,5 roku podnikania, a to až po prekročení hranice príjmov. Hranica pre rok 2016 je 5298 €. Ak hranicu za daný rok prekročíte, sociálne poistenie budete platiť až od 1.7. nasledujúceho roka. Takže ak v roku 2016 budú Vaše príjmy vyššie, prvá povinnosť vznikne až 1.7.2017.

Ak by Vám vznikla povinnosť platiť vysoké odvody, máte vždy možnosť prejsť na sro a aktuálnu živnosť pozastaviť. Tým sa pozastaví aj povinnosť platiť odvody.

Disponovanie s peniazmi

Živnostník môže s peniazmi na účte voľne disponovať. Môže si ich vyberať a vkladať podľa vlastnej vôle a ako sa mu to vyhovuje.

Ukončenie živnosti

Je rovnako ako založenie oveľa rýchlejšie. Môžete sa pre ukončenie rozhodnúť kedykoľvek. Čaká Vás zopár návštev úradov. Ukončenie postačí úradom iba oznámiť, nie je potrebné aj ich súhlas.

Tiež si môžete zvoliť aj dočasné pozastavenie živnosti.

Ale, ešte predtým ako si živnosť založíte, odpovedzte si prosím tieto dve otázky. Aké príjmy očakávate od svojho podnikania? Aká je náročnosť vášho podnikania, aké záväzky vás čakajú? Ak je odpoveď na jednu z týchto otázok vysoké či veľké, tak v tom prípade by som si jednoznačne zvolila kapitálovú spoločnosť.

Pri vysokých príjmoch Vás čakajú aj vysoké odvody, takže v takýchto prípadoch je už potrebný individuálny prepočet, čo je výhodnejšie práve pre Vás.

Tiež, ak sa púšťate do riskantných obchodov a očakávate vysoké záväzky, je omnoho bezpečnejšie zvoliť si kapitálovú spoločnosť. V prípade živnosti ručíte za záväzky spoločnosti celým svojím majetkom. A ak by ste ich nevedeli splácať, môžete ohroziť aj svoju osobnú existenciu. Ručíte celým svojím majetkom a môžete seba a svoju rodinu priviesť do bankrotu.

Moje odporúčanie na záver: Ak začínate, vaše obraty nie sú ešte vysoké, jednoznačne si treba zvoliť živnosť. Živnosť môžete kedykoľvek pozastaviť či zrušiť a prejsť na kapitálovú spoločnosť. Alebo využiť možnosť rozdeliť si svoj príjem medzi živnosť a sro.

Verím, že som Vám pomohla trošku uľahčiť rozhodovanie. Ale to posledné rozhodnutie je samozrejme stále na Vás a Vašich preferenciách.

Ak máte otázky alebo Vám niečo nebolo jasné, napíšte mi na stanislava@mamzivnost.sk.