V našej rodine boli vždy všetci zamestnanci. Rodičia mojich kamarátok boli tiež zamestnanci.  Vlastne všetci v mojom okolí boli zamestnanci. Preto sa aj zo mňa, akosi automaticky, stal zamestnanec. Po vysokej škole som sa zamestnala a zvykala si na ten klasický pracovný kolobeh. Ráno vstanem, idem do práce, odrobím 8,5 hodiny, prídem domov, niečo navarím, nachystám, idem spať…a takto každý deň znova a znova.

S podnikaním ako takým som praktické skúsenosti nemala, aj keď som nad ním stále uvažovala. Nejaké tie teoretické vedomosti boli, len som nevedela ako to uviesť do života. Jednoducho som nevedela, ako sa rozbehnúť :)).

Našťastie pre mňa, veci sa pohli samé.

V roku 2014 známa hľadala náhradu za seba na účtovanie firmy. Bolo to práve v čase, keď som si kupovala svoj bytík a zadĺžila sa na 30 rokov. Tak som si povedala, že prečo nie. Peniažky naviac sa budú hodiť, a tak som sa ponúkla.

V tomto roku som si teda založila svoju živnosť. Napriek tomu, že som bola účtovníčka, táto oblasť bola pre mňa tak trochu neznáma. Vo svojej práci som sa venovala podvojnému účtovníctvu, teda účtovníctvu sro-čiek, as-iek.

Teoreticky som všetko okolo živnosti ovládala, ale prakticky som sa so živnosťou stretla fakt veľmi dávno. Bolo to ešte niekedy počas vysokej školy. Odvtedy sa toho dosť pomenilo, ale našťastie väčšina zmien bolo zmien k lepšiemu.

Tak som si preštudovala zákony, pozisťovala čo sa dalo, aby som vedela, čo všetko treba robiť a na nič nezabudla.

Aktuálne som na rodičovskej dovolenke s mojím synčekom. A v rámci voľného času či sebarealizácie sa účtovníctvu venujem. V poslednom roku som sa bola v kontakte s viacerými živnostníkmi, ktorí  svoje podnikanie iba rozbiehali. Mnohí z nich si to podnikanie rozbiehali popri práci či materskej a boli tam kde ja v roku 2014. Nevedeli kam sa majú obrátiť, čo kde zahlásiť, lenže žiaľ nerozumeli dobre ani zákonom. Platiť si účtovníčku hneď zo začiatku je síce dobrý nápad, ale nie každý si to môže dovoliť.

Svoje účtovníctvo si snažia robiť sami, žiaľ aj s chybami. A preto som sa rozhodla písať tento blog a budem sa snažiť prinášať informácie práve pre nich. Chcem písať tak, aby som poskytla návod ako na to a hlavne správne.

Tie prvotné problémy, ktoré s klientami najčastejšie riešim, nájdete v mojom ebooku zadarmo 10+1 dôležitých informácií pre každého živnostníka.

Tiež chcem spracovať túto problematiku komplexne a vydať ho v ucelenom ebooku Živnosť od A po Zet. Nájdete tu informácie ako začať, ako si viesť účtovníctvo cez rok, na aké povinnosti nezabudnúť a samozrejme, ako dojsť do úspešného konca, teda k daňovému priznaniu.

Samozrejme, podvojnému účtovníctvu sa venujem aj naďalej. Takže ak sa podnikanie rozbehne tak, že sa vám oplatí zmena na kapitálovú spoločnosti, môžete sa na mňa stále obrátiť. Lebo v tom prípade už samoúčtovníctvo neodporúčam :). Zopár takých účtovníctiev som už naprávala.

Účtovníctvo je moja vášeň a verím, že prostredníctvom mojich rád sa zapáči aj vám.

Ak máte otázky k živnosti, napíšte mi na stanislava@mamzivnost.sk.